Skip to content

Lukuvuoden 2022-23 palautekyselyn tulokset

Lähetimme lukuvuoden 2022-23 jälkeen lyhyen palautekyselyn kaikille vanhemmille Whatsapp-ryhmän kautta. Näin jälkeenpäin ajatellen olisi pitänyt kysyä myös lapsilta, mutta ensi kerralla korjataan tämä. Kyselyyn vastaajia oli toistakymmentä, joten liian suuria tieteellisiä johtopäätöksiä kyselystä ei voi vetää, mutta vapaista vastauksista sai kuvan, että toimintaan ollaan pääsääntöisesti tyytyväisiä. Alla joitakin nostoja keskeisimmistä palautteista.

Molempien lasten kynnys käyttää suomea laski huomattavasti sen jälkeen, kun liittyivät kouluun. Heitä ei enää ujostuttanut sanoa sanoja väärin, vaan antavat palaa virheistä huolimatta. Minusta se on ensimmäisen vuoden paras anti. En pysty riittävän hyvin arvioimaan opetuksen laatua, koska minulla ei ole vertailukohtaa vastaavanlaiseen opetukseen. Olemme tyytyväisiä.

Opettaja hienosti veti lapset leikkiin. Lapseni on arka, mutta kiva kun ottavat lämpimästi vastaan.

Suomen kielen käyttäminen ja sanavaraston kasvattaminen on ollut erittäin hyödyllistä. Kouluun on lapsen mielestä kiva mennä.

Saimme myös rakentavaa palautetta erityisesti siitä mitä erityisesti pienimpien tunnilla tapahtuu, koska lapset eivät välttämättä osaa itse kertoa tarkemmin kotiin päästyään.

Vaikea sanoa mitä lapsi oppi koska on vielä pieni eikä itse kertonut mitä tunnilla tehtiin.

Ehkä joku teema per päivä auttaisi ja sen voisi kertoa vanhemmille sitä ennen niin voidaan kotona siitä keskustella.

Yllä kuvattuun palautteeseen liittyen, olemme tänä syksynä pyrkineet parantamaan viestintää erityisesti opetussuunnitelman ja oppituntien sisältöjen osalta. Tältä sivulta löytyy sekä lukuvuoden opetussuunnitelma että syyslukukauden oppitunnit teemoineen kaikille ryhmille.

Kysyimme vanhemmilta, onko joko Suomen Madridin Instituutti tai UpLevel Academy heille logistisesti helpompi, mutta valtaosalle molemmat sopivat yhtä hyvin tai asia oli yhdentekevä. Academyn vilpoisat talviolosuhteet mainittiin ja vaikka emme siihen suoraan pysty vaikuttamaan pyrimme muistuttamaan villapaitojen, -pipojen ja -housujen tarpeesta ennen oppituntia vuoden viileimpinä viikkoina.

Tiedustelimme myös tarvetta alle 3-vuotiaiden ryhmälle, mutta vastaajien joukossa ei ollut montaa kohderyhmään kuuluvaa. Vapaissa palautteissa tätä ehdotettiin, mutta toistaiseksi kysyntä on ikäryhmän vaativan pedagogisen erityisosaamiseen suhteutettuna liian pientä. Toistaiseksi emme siis perusta alle 3-vuotiaiden ryhmää. Kaksi vastaajaa pyysi suomen kielen ryhmää aikuisille. Otamme tämänkin harkintaan.

Palautteesta oli meille paljon hyötyä, kun suunnittelimme vuoden toimintaa. Kiitos siis kaikille vastaajille!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *