Skip to content

Joulujuhla ja syyslukukauden päätös

Madridin Suomikoulun syyslukukauden kymmenes ja samalla viimeinen oppitunti pidettiin Suomen Madridin Instituutissa. Tällä tunnilla oppilaat tutustuivat tietenkin suomalaisen joulun perinteisiin.

Syksyn aiemmilla tunneilla on ennätetty opetella suomea eri aiheita käsitellen. Pienimpien ryhmä on muun muassa syventynyt eläimiin, luontoon, satuihin ja satuhahmoihin, musiikkii ja ihmisiin kokonaisuutena. Keskiryhmän ohjelmassa on puhuttu sekä lemmikeistä että koti- ja villieläimistä, luonnon kasveista ja puista sekä Suomen ruokakulttuurista. Isoimmat ovat pohtineet tunteita, ystäviä, millainen on unelmien koti ja miten voisi kasvattaa ekologista ruokaa.

Syyskausi sai arvoisansa päätöksen, sillä viimeistä tuntia kunnioitti vierailullaan itse Joulupukki! Niin lapsille kuin aikuisillekin tilaisuus oli perinteiseen tapaan jännittävä ja riemuisa. Niin paljon jännitti ettei laulun sanat meinanneet tulla mieleen kenellekään. Ensi vuonna tontut tuovat juhlaan joululauluvihkon.

Toivottavasti joululomat jatkuivat niin lapsilla, vanhemmilla kuin opettajillakin mukavissa merkeissä.