Skip to content

Madridin Suomi-koulun kevätlukukauden opetussuunnitelma julki

Kevätlukukausi alkaa 13. tammikuuta 2024

Madridin Suomi-koulun kevätlukukausi käynnistyy 13. tammikuuta 2024 UpLevel Academyn tiloissa. Keväällä järjestetään yhteensä 15 oppituntia, joille opettajat ovat laatineet tunti- ja ryhmäkohtaisen opetussuunnitelman.

Oppilaille on luvassa mielenkiintoisia aiheita muun muassa urheilusta tunteisiin, Suomen luonnosta ruokaan ja ravintoon sekä kierrätyksestä suomalaiseen kirjallisuuteen. Keväällä on myös monia tärkeitä tapahtumia kuten ystävänpäivä, pääsiäinen, vappu ja äitienpäivä, joiden historiaa ja perinteitä käsitellään eri ryhmien tunneilla.

Kevätlukukaudella koulussa käsitellään muun muassa juhlapyhiä, urheilua ja ruokakulttuuria

Opettajien esittelyt sekä oppituntien päivät, paikat ja teemat Opetus ja opettajat -sivulle. Vaikka et aina muistaisi palata sinne, niin koulun whatsapp-ryhmässä lähetetään perinteinen muistutus viikon puolivälissä. Jatkossa tässä viestissä mainitaan myös oppitunnin aiheet, jotta aiheesta voidaan puhua kotona jo ennen tuntia.

Vielä mahtuu mukaan!

Koulussa on vielä muutamia vapaita paikkoja. Jos sinun tai tuttavasi lapsi saattaisi hyötyä opetuksestamme, niin kannattaa tulla kokeilemaan. Jos opetus ja kaverit innostavat tutustumisen jälkeen, niin kevätkauden hinta on 90 euroa lasta kohden. Yhteystietomme löytyvät täältä. Tervetuloa mukaan!

Kuvien tekijänoikeudet: Vappu (István Rácz, 1960, Museoviraston kokoelma), HIFK-HPK jääkiekko-ottelu (Eero Korhonen, 2023), Ruoka-annos (Mariaana Nelimarkka, 2013, Museoviraston kokoelma)