Skip to content

Mikael Agricolan ja suomen kielen päivä Madridissa 2024

Huhtikuun 9. päivänä Suomessa liputetaan Mikael Agricolan ja suomen kielen päivän kunniaksi. Ympäri maailman toimiville Suomi-kouluille tämä on tietenkin merkityksellinen hetki, koska koulujen tavoitteena on tukea monikielisessä ympäristössä elävien lasten suomen kielen kehittymistä.

Madridin Suomi-koulun päivän teemaksi valittiin suomenkielinen kirjallisuus. Lapsia pyydettiin valitsemaan kodin kirjahyllystä tämän hetken lempikirjansa ja valmistautumaan kertomaan siitä muille oppilaille kun oppitunti koittaa. Kotona valmistautuminen ei rajoitu pelkästään juuri tähän päivään, vaan koulu kannustaa perheitä tähän ennen kaikkia tunteja. Yksi alla olevista kuvista onkin otettu kotona jo ennen tuntia.

Jokaisella lapsella oli tietenkin omat erinomaiset lempikirjansa, mutta suomalaisten rakastaman Tove Janssonin Muumikirjat näyttävät olevan myös Madridissa asuvien lasten ja luultavasti myös aikuisten suosiossa. Mukaan oli tarttunut tietenkin Aino Havukaisen ja Sami Toivosen luomien Tatun ja Patun seikkailuista kertovia kirjoja ja olipa joukossa myös ruotsalaisen Gösta Knutssonin mainio Pekka Töpöhäntä -kirja. Tässä mainittuna vain muutamia teoksia.

Opettajien johdolla lapset pääsivät kertomaan miksi hänen tuomansa kirja oli niin hyvä ja tietenkin niitä luettiin myös ääneen.

Madridin Suomi-koulussa järjestetään säännöllisesti lastenkirjojen kirpputori, jotta iän karttuessa ja kielitaidon kehittyessä muutoin hyllylle jäävät kirjat pääsevät uusien innokkaiden lukijoiden käsiin. Kirjakirppistä kokeillaan myös aikuisille. Yksi tällainen järjestetään vielä ennen 2023-2024 lukuvuoden loppua.