Skip to content

Madridin Suomi-koulun vanhemmat – kahvia, kuulumisia ja hyvää seuraa

Suomi-koulun yhteisön muodostavat kolme ryhmää – lapset, opettajat ja lasten vanhemmat. Lasten aloittaessa oppituntinsa opettajiensa johdolla osa vanhemmista hyödyntää ansaitun taukonsa lähtemällä lenkille tai kuntosalille. Suurin osa vanhemmista kuitenkin suunnistaa läheiseen kahvilaan nauttimaan aamupalaa ja vaihtamaan kuulumisia keskenään.

Vappuun valmistautumista huhtikuussa 2024

”Ja puhuttavaa riittää: Espanjan parhaat laskettelurinteet, lasten koulut, Madridin terveydenhoito […] onpa porukalla arvioitu deittiapplikaation kandidaattejakin”

Madridin Suomi-koulun aikuisia yhdistää tietenkin vanhemmuus ja jokin kontakti sekä Suomeen että Espanjaan. Osa on asunut Espanjassa ja Madridissa jo pitkään, kun taas toiset ovat vasta muuttaneet kaupunkiin ja moni asia on uutta, jolloin kokeneempien avusta on paljon hyötyä.

Säännölliset, lähes viikottaiset tapaamiset pitävät yhteisön vireänä. Ja puhuttavaa riittää: menneet lomat ja tulevien lomien suunnitelmat, SM-liigan pudotuspelit, Espanjan parhaat laskettelurinteet, lasten koulut, Madridin terveydenhoito, Suomen ja Espanjan sää, hyvät ravintolat, espanjalaiset tavat, vinkit työnhakuun ja onpa porukalla arvioitu deittiapplikaation kandidaattejakin. Tässäkin vain osa.

Äidinkielestä riippumatta vanhempien kahvitteluun ovat tervetulleita kaikki. Valtaosa vanhemmista puhuu sujuvaa espanjaa ja tarvittaessa vaihdetaan englantiin.

Useilla lapsilla toinen vanhempi ei puhuu vain vähän tai ei lainkaan suomea. Tämä ei haittaa, äidinkielestä riippumatta vanhempien kahvitauolle ovat tervetulleita kaikki. Valtaosa vanhemmista puhuu sujuvaa espanjaa ja tarvittaessa vaihdetaan englantiin. Jotkut kansainväliset Suomi-koulut tarjoavat suomen kielen opetusta myös aikuisille ja Madridin Suomi-koulu ei tähän ole vielä ryhtynyt, niin pohdimme parhaillamme kuinka voimme laajentaa tarjontaamme jo ensi lukuvuonna.

Jos mietit lukuvuoden 2024-2025 ilmoittautumisia, virkeä yhteisömme on yksi hyvä syy ryhtyä toimeen. Seuraavan lukuvuoden hinnoittelua ei ole vielä päätetty. Yhteystietomme löytyvät täältä.