Skip to content

Lukuvuoden 2023-2024 kevätjuhla

Kuten kaikkialla Suomessa samaan aikaan, yli viisikymmentä Madridin Suomi-koulun lasta, opettajaa ja aikuista kokoontui juhlistamaan lukuvuoden 2023-2024 päätöstä kesäkuun ensimmäisenä päivänä.

Aamun aluksi lapset kertasivat vuoden aikana oppimiaan asioita ja kertoivat kesälomasuunnitelmistaan. Tunnin jälkeen opettajat jakoivat oppilaille todistuksen heidän ahkerasta uurastuksestaan vuoden aikana. Vaikka varsinaisia arvosanoja ei annettukaan, todistuksen saaminen vaikutti jännittävän ihan samaan tapaan kuin muissakin kouluissa. Joillekin vanhemmille nousi vuosikymmenten takaiset muistot pintaan, kun ei etukäteen voinut olla ihan varma mihin kohtaan asteikkoa käytös- ja huolellisuusnumerot oikein asettuvat.

Madridin Suomi-koulun lauantaiset tunnit tulevat normaalin kouluviikon päälle, joten lapset ovat todellakin panostaneet opintoihinsa ja siksi todistuksensa ansainneet. Vaikka todistukset ovatkin osoitettu lapsille, niin vähintäänkin osa kunniasta kuuluu myös vanhemmille, jotka ovat tukeneet lasten suomen kielen opintoja tuomalla oppitunneille 25 kertaa tämänkin lukuvuoden aikana. Vuoden aikana on muun muassa käsitelty kirjallisuutta, luontoa ja ympäristöstä, ystävyyttä ja myös laulettu.

Koulua ei tietenkään olisi ilman opettajiamme, jotka vuoden alussa laativat opintosuunnitelman ja noudattavat sitä läpi vuoden. Siispä syystäkin, vanhemmat, lapset ja koulun vapaaehtoiset antoivat heille ansaitut kiitokset ja aplodit vuoden aikana tekemästään erinomaisesta työstä. Kiitos!

Virallisen osuuden jälkeen nostettiin maljat kaikille osallisille, nautittiin pikkupurtavasta ja kauniista kesäsäästä ja tietenkin pelattiin jalkapalloa, koska samalle illalle osui myös Mestarien Liigan finaali, jossa aika monen paikalla olleen lapsen suosikki Real Madrid otti voiton Borussia Dortmundista.

Hyvää kesälomaa kaikille, nähdään uudestaan syksyllä!